АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на е-винетките остават непроменени и през 2020 г., съобщиха от БГТОЛ. Собствениците или водачите на леки коли ще може да купят уикенд винетка за 10 лв., седмична - за 15 лв., месечна - за 30 лв., тримесечна - за 54 лв. или годишна - за 97 лв.


Страните от ОПЕК+ обявиха във Виена, че са се споразумели допълнително да съкратят добива на петрол с най-малко 500 000 барела на ден, за да подкрепят цените на суровината, съобщи Франс прес.


В периода 2 - 6 декември индексът на тържищните цени (ИТЦ), който се поддържа от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) и отразява динамиката на цените на хранителните стоки на едро, е на ниво от 1.476 пункта, докато в края на предходната седмица беше 1.448. В предишните четири седмици от началото на ноември беше отчетено поскъпване с 9.8%, а преди това - шест поредни седмици поевтиняване между 0.5% и 3.0%.


„Проблеми има в много елементи на икономическата среда. На първо място остава проблемът с недостига на квалифицирана работна ръка. Това ще продължава да бъде тежест на гърба на бизнеса. Цените на енергийните източници също предизвикват притеснения за следващата година. Разходите за труд вървят доста сериозно нагоре“.


Експертите предупреждават, че докато се възстановят стадата в България, през следващите 1-2 години цените на свинското месо у нас ще останат високи.


Цените на услугите отчитат растеж с 1.9% след повишение с 1.5% месец по-рано, което успя да компенсира негативния ефект от понижението с 3.2% на енергийните цени след техен спад с 3.1% през октомври.


Максималното поскъпване е до 2 ст. за кг/л при брашното, хляба, прясното и киселото мляко и безалкохолните. Така че въвеждането на тола за тежкотоварния трафик над 3,5 тона няма да се отрази съществено върху разходите на домакинствата.


Индексът на тържищните цени /ИТЦ/, който отразява цените на хранителните стоки на едро, се повиши тази седмица с 2,67 на сто, до 1.420 пункта, съобщава Държавната комисия по стоковите борси и тържищата /ДКСБТ/. За две седмици ИТЦ се повиши с 5,65 на сто.


За Q3 на 2019 г. спрямо 2018 г. увеличение се наблюдава в цената на всички основни категории животни с изключение на домашните птици, които отбелязват лек спад от 0.7%. Цените на свинете се увеличават с 13.0%, на едрия рогат добитък - със 17.3%, на овцете - с 9.2%, и на козите - с 2.8%.


Индексът на цените на продукцията от растениевъдството се понижава с 6.0%, а на продукцията от животновъдството се увеличава с 3.7%. Спрямо предходната година цените на селскостопанската продукция отбелязват спад с 2.0%, като в растениевъдството той е с 3.4%, а в животновъдството се наблюдава увеличение с 2.8%.