АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Очаква се средните добиви от пшеницата тази година да са около и малко над 500 кг от декар, а от ечемика – между 450 и 700 кг в различните части на региона, коментира за Стоян Александров – член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите и председател на регионалния браншови съюз в област Ямбол.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


Своя продукция на щандовете предлагаха официално регистрирани фермери и занаятчии от областите Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора и Бургас. Посетителите избираха между разнообразие от пресни зеленчуци и плодове, мед и пчелни продукти, биологични брашна и олио, вино, млечни и месни продукти, ръчно изработени бижута, свещи, сувенири, продукти от българска роза, лавандула и билки.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повишава с 0,22 процентни пункта до 2,230 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,225 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Областта се характеризира с висока гъстота на пътната мрежа, но железопътната мрежа е сред най-слабо развитите в страната. Усреднените нива на местните данъци са близки до средните.


Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22 000 декара. Засегнати са също 16 000 дка със слънчогледови посеви, 4500 дка с рапица, както и около 1000 дка с ечемик.


Проектът MODI е на обща стойност 27 992 880 евро и се изпълнява от консорциум от 36 организации от 8 държави. Водеща е фирма от Норвегия, разработваща интелигентни транспортни системи.


Правителството предлага до 50 процента от числения състав на дадена фирма да могат да бъдат чужденци. Вицепремиерът обаче изрази очакване, че по този въпрос ще има разногласия със синдикатите и ще се водят преговори. Той подчерта, че не бива трудовата миграция да нараства прекомерно.


Иновативните превозни средства са разработени от турската фирма KARSAN, съвместно с BMW! Електробусите са с пробег на батерията до 300 км., което ще обезпечи изцяло транспортната схема до населените места. Превозните средства ще бъдат въведени в експлоатация до месец.