АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Двугодишният процес включва необвързваща и обвързваща фаза за определяне на пазарния интерес към реализацията на проекта за увеличаване на капацитета на интерконектора от 3 млрд. куб. м/год. на 5 млрд. куб. м/год.


В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите.


Процесът ще се проведе в тясно сътрудничество с операторите на съседните преносни системи и има за цел да определи възможността за увеличаване на техническия капацитет на интерконектора от 3 на 5 млрд. куб. м/година. Заинтересованите участници са поканени да подадат своите необвързващи оферти до 1 септември 2025 г.


Осъвременяването с 8,6% на пенсиите по т. нар. „швейцарско правило“ ще обхване всички лица с отпусната трудова пенсия до края на 2024 г. Това са около 2,041 млн. пенсионери.


Долната камара на Конгреса одобри повишаване на пенсиите, както и увеличаване на бонуса за пенсионерите до 110 000 песос (92,81 долара) и удължаване на мораториума върху изплащането на пенсионни задължения, на фона на предупреждение от страна на президента Хавиер Милей, че ще наложи вето на тези мерки.


Със свое решение Министерският съвет предприе действия за увеличаване на квотата на България в Международния валутен фонд (МВФ) - от 896 300 000 на 1 344 500 000 специални права на тираж. Това съобщават от правителствената пресслужба.


Заедно с пенсионните плащания за април 2025 г. Националният осигурителен институт (НОИ) ще изплати и приетите с Постановление на Министерския съвет допълнителни суми към пенсиите (великденски добавки) в размер на 50 лева.


Общият брой на пенсиониралите се с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Като дял от всички отпуснати през 2024 година пенсии те са 40,9%, а през 2023 г. той е бил 34,9 на сто.


Подобреният бизнес климат в еврозоната може да набере скорост идните месеци на фона на плановете за увеличаване на разходите за инфраструктура и отбрана, най-вече в Германия, което дава повод за по-голям оптимизъм за обрат в икономическите перспективи за Европа.


Приетият от Бундестага текст включва целеви фонд в размер на 500 млрд. евро за инфраструктура и планове за увеличаване на разходите за отбрана, както и смечкаване на дълговите правила.