АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Събитието, което започва на 15 октомври, има за цел да обедини над 50 индустрии от различни икономически сектори и да изгради търговски и стратегически мост между България и Италия.


Китай е основният търговски партньор на ЕС, като държи дял от 55 на сто от всички вносни електрически коли, следван от Южна Корея – 16 на сто, Япония и САЩ – и двете с 9 ба сто. Първите 3 държави извън ЕС за износ от Общността, са Великобритания, с дял от 31 на сто, САЩ – 23 на сто и Норвегия – дял от 11 на сто.


Новата версия на портала осигурява единна точка за достъп до ценова информация, събирана ежедневно от задължените по закон търговски вериги. Системата е проектирана да обработва мащабни обеми данни – стотици хиляди записи на ден от всяка верига, което на национално ниво означава милиони данни ежедневно.


Това заяви председателят на Комисията за защита на конкуренцията доц. Росен Карадимов в тв интервю. Карадимов подчерта, че данните до момента от секторния анализ на пазара на храни за юни, юли и август показват, че основни хранителни продукти не са поскъпнали в големите търговски вериги за тези месеци. „Проблемът е, че в тези цени обаче има между 50 и 100% надценка от борсовата цена.


Синтетичният индекс, изчислен въз основа на отговорите на ръководителите на компании от основните търговски сектори, се запазва на ниво 96 за четвърти пореден месец, оставайки под дългосрочната си средна стойност от 100 от август 2024 г., посочва статистическият институт.


Преките чуждестранни инвестиции в страната (отчетени в съответствие с принципа на първоначалната посока на инвестицията) по предварителни данни нарастват с 261,3 млн. евро за юли, при повишение с 248,7 млн. евро за юли 2024 г. За януари - юли тези инвестиции се увеличават с 1,1454 млрд. евро (при ръст от 1,192 млрд. евро за януари - юли 2024 г.).


На база общия дял в търговията на ЕС през 2024 г., машините и превозните средства са най-значимата категория стоки (според стандартната международна търговска класификация – SITC), като износът достига 1 013 милиарда евро (39,2 процента от целия износ), а вносът – 801 милиарда евро (32,9 процента от целия внос), което води до излишък от 212 милиарда евро.


Според обвинението при промоции компаниите не спазват задължението си да посочват най-ниската сравнителна цена от последните 30 дни и за потребителите в много случаи не е ясно дали отстъпките действително водят до икономии.


За периода януари - юни 2025 г. търговският баланс е отрицателен в размер на 3,8354 млрд. евро (3,4 процента от БВП) при дефицит от 2,1207 млрд. евро (2 процента от БВП) за същия период на миналата година.


Бъдещият търговски парк ще бъде изграден в бързоразвиващ се жилищен район на морската столица, който се намира на границата между два гъстонаселени квартала – „Кайсиева Градина“ и „Владислав Варненчик“.