АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


При сравнението между отделните райони за планиране, очевиден лидер е Югозападният, който сдържа и столицата. За деветте години от 2010 г. насам районът се сближил със средните за ЕС-27 стойности с 12 пункта, до 47% от средноевропейския БВП на човек от населението.


Планира се инсталирането на мрежа от LNG станции, разположени на входно-изходни точки на страната – Русе, Видин, по пътя за Гърция, София, както и в района на Пловдив, Стара Загора, Варна и Бургас. По този начин ще се свърже България с европейската мрежа от газозарядни станции за LNG.


От март до май ще стартират всички проекти в участъка от София - Септември, жп възел „Пловдив“, участъка Оризово-Михайлово, гара „Зимница“, сигнализацията и телекомуникацията в участъка Пловдив-Бургас, както и 27-те надлеза по жп трасето Пловдив-Бургас.


54% от потребителите на кредитни карти, издадени от банката, са на възраст 31-50 години. Съотношението мъже-жени е почти равно – господата са 51%, а дамите 49%. Най-често кредитни карти се използват в София – 22% от трансакциите, Варна – 5,2% и Пловдив – 4,9%.


От 10-те продукта, цените на които се съпоставят във всички области на страната, най-голяма е разликата от 3.81 лева при кравето сирене (от 5.68 лв./кг в Добрич до 9.49 лв./кг в София), следват: кашкавалът "Витоша" с 3.00 лв. разлика (от 9.80 лв./кг в Стара Загора до 12.80 в Монтана.


Международната рейтингова агенция потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на града 'BBB‘ със стабилна перспектива. София се присъедини към градовете с инвестиционни рейтинги през декември 2017 г.


Трасето ГКПП „Калотина“ - СОП е разделено на три части. Строителството на ГКПП „Калотина“ -Драгоман и Драгоман -Сливница, включва модернизация на съществуващия път I-8 Калотина - София. В момента се изгражда 14,5-км отсечка ГКПП „Калотина“ -Драгоман, 17 км Драгоман -Сливница е готов.


Най-високи дялове на недекларираната заетост се отчитат в областите Видин (33,5 %), Ямбол (32,6%) и София-област (32,5 %). Докато най-ниски са установени в областите Кюстендил (24,1 %), Смолян (23,6 %) и Търговище (21,1 %).


Между 2010 г. и 2019 г. жилищната площ в София нараства с 6%, докато за същия период населението на общината е нараснало само с 2,5%. Данните сочат още, че естественият прираст на столицата е отрицателен, а механичният намалява през последните 10 години.


София произвежда БВП от 51 млрд.лв. и почти 55 млрд.лв. като добавим общини на София (област). В Южния централен район доминираща е индустриалната икономика на Пловдив със своите 9,6 млрд.лв. БВП, а в Югоизточния Бургас и Стара Загора са съответно с по 5,5 и 5,1 млрд.лв. БВП.