АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Съветът на ЕС прие пет препоръки към България по икономическата, социалната, трудовата, структурната и бюджетната политика. Очаква се нашата страна да предприеме действия по препоръките през тази и следващата година.


Процесът ще се проведе в тясно сътрудничество с операторите на съседните преносни системи и има за цел да определи възможността за увеличаване на техническия капацитет на интерконектора от 3 на 5 млрд. куб. м/година. Заинтересованите участници са поканени да подадат своите необвързващи оферти до 1 септември 2025 г.


Това е първата стъпка от процес, при който Съветът на ЕС ще приеме необходимите правни решения, за да може България да се присъедини към еврозоната и да започне да използва еврото като официална валута от следващата година.


Съветът на експертите на Националната агенция за приходите е търговците да се свържат със сервизните фирми или производителите на фискални устройства, които да направят необходимите настройки спрямо изискванията на Закона за въвеждане на еврото и разпоредбите на Наредба Н-18.


Австрия е постигнала най-голямо увеличение на рециклирането, каза компанията за управление на отпадъците „Сенсонео“ по повод Световния ден на околната среда днес. Компанията прави оценка на ефективността на управлението на отпадъците в 38-те държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие с цел изготвяне на Световния индекс.


8 юли - на тази дата Съветът по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) ще одобри окончателното решение за приемане на България в еврозоната. ЕП ще приеме становище по въпроса — акт с консултативен характер, но с голямо политическо значение. Официално ще бъде обявен и фиксираният курс на лева към еврото, който по закон е 1 евро = 1,95583 лева.


Стокообменът между България и Унгария надхвърля 2 млрд. евро, което показва устойчивост и желание за разширяване на търговските връзки.


Очаква се междуправителствено споразумение да бъде подписано до края на тази седмица в Лондон, докато за договореното споразумение за стратегическо сътрудничество все още не е известна дата за подписване.


На 9 юли 2024 г. е изтекъл 60-годишният срок на задължението на българската страна за доставяне на гръцката страна на регулирана вода от р. Арда за напояване на земи на гръцка територия, регламентирано в Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между НРБ и Кралство Гърция 9 юли 1964 г."


Меморандумът беше подписан в кулоарите на провеждащата се в Истанбул Среща на върха за природните ресурси (INRES 2025), която се фокусира върху международното сътрудничество в областта на стратегическите минерали, въглеводородите и дългосрочната сигурност на ресурсите на фона на глобалния енергиен преход.