АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Днес в ЕП гласува становището на институцията относно кандидатурата на България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването се проведе от 13:30 ч. българско време, като докладът за България бе втора точка.


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Въпреки ръста при търсенето на кредити през последните три години предлагането изостава спрямо търсенето. Независимо от това банките изразяват оптимизъм за леко облекчаване на условията за отпускане на кредити през следващите шест месеца, особено по отношение на кредитирането за малки и средни предприятия, отчита проучването.


Печалбата на банковата система у нас е в размер на 1,6 млрд. лв. към 31 май, което е със 78 млн. лв. (5,2 процента) повече спрямо отчетената за първите пет месеца на миналата година, съобщават от БНБ.


Според процедурите, председателят на Еврогрупата се избира с обикновено мнозинство от финансовите министри на страните от еврозоната. Ако никой от кандидатите не събере поне 11 от 20-те гласа на министрите в първия кръг, всеки от тях ще бъде информиран индивидуално за получения резултат.


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


Според данни на Евростат експлоатационният индекс на водите (WEI+) e 1,2 на сто за страната през 2022 г., което се потвърждава за липса на воден стрес и от последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за използваната вода за 2023 г.


Предварителният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI в еврозоната на Hamburg Commercial Bank, изготвен от S&P Global и разглеждан като добър ориентир за растежа, се е задържал на майското ниво от 50,2 пункта.