АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


По данни за първото тримесечие на 2025 г. двустранният стокообмен бележи ръст от 7 процента спрямо същия период на предходната година, като българският износ за северната ни съседка се е увеличил с 18,9 процента.


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


Не се очаква новите мита да окажат съществен негативен ефект върху българската икономика, а ако има такъв – ще се усети от бизнеса с лека забава. Ефектите ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ – едва 2-3% от всичкия износ, се отбелязва в анализ на ДСК.


По думите на турския президент Реджеп Таийп Ердоган Италия е сред петте държави, с които Турция осъществява най-голяма външна търговия.


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Малайзийският министър-председател Ануар Ибрахим нарече специалната икономическа зона Джохор-Сингапур "уникална инициатива", която ще използва взаимно силните страни на партньорите и ще задълбочи връзките в един свят, който става все по-поляризиран.


Прокуратурата твърди, че двамата мъже са разработили схемата с укриващия се малайзийски финансист Джо Лоу - съветник на бившия премиер на Малайзия Наджиб Разак, който вече е в затвора заради ролята си в скандала.


В едно от първите си публични изказвания, откакто беше назначена за председател на Фондации "Отворено общество" през март, Бинайфер Новроджи заяви пред АП, че целта на инвестицията е създаването на устойчиви работни места, преход към чиста енергия и отдалечаване от въглеродно интензивните индустрии в Бразилия, Мексико, Южна Африка, Сенегал, Малайзия и Индонезия.


По-ниският внос на палмово и соево масло е понижил общия внос на растителни масла от Индия през февруари до най-ниското му равнище от близо две години до 973 000 тона. Индия купува палмово олио основно от Индонезия, Малайзия и Тайланд, а соевото и слънчогледово - от Аржентина, Бразилия, Русия и Украйна.


Този факт ще подкрепи фючърсите на малайзийското палмово масло и ще помогне на водещите производители в Индонезия и Малайзия да намалят запасите. Вносът на палмово масло от Индия е нараснал до 655 000 метрични тона през юни спрямо 439 173 метрични тона през май, според средните оценки на дилърите.