АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Шест от 10 анкетирани споделят, че "винаги" или "понякога" поръчват по-малко топки сладолед поради по-високите цени в сравнение с преди пет години. За 28 на сто обаче цената не оказва влияние върху количеството сладолед, което купуват. Повечето хора купуват сладолед с две (50 на сто) или три топки (23 на сто).


От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси най-много е нараснала цената на зрелия фасул, а най-много е спаднала на киселото мляко в кофичка от 400 грама.


Глобите за ползване на републикански пътища без платена винетна такса или тол такса да бъдат според тежестта на нарушението. Тези за превозни средства над 3,5 тона да бъдат определени в рамките на минимален и максимален размер за всяка от хипотезите, а глобите за автомобили до 3,5 тона да са в зависимост от цената на годишната винетка.


Организацията отчита, че две от всеки три риби, 40 на сто от яйцата и почти 25 на сто от млякото съдържат поне един от четирите категории "вечни замърсители" (пер- и полифлуороалкилирани съединения - PFAS химикали, разпространени в ежедневието, в потребителски продукти, за които се отнася регулаторно ограничение в някои храни.


Можем ли да се доверим на българските мебели? Потребителите у нас все още избират обзавеждане основно според цената, а не спрямо качеството.


На 19 юни в Информационната система „Бизнес статистика“ на Националния статистически институт са въведени общо 432 097 годишни отчети. Най-голяма е групата на отчетите, въведени от нефинансови предприятия, съставящи баланс - 279 038, следвани от нефинансовите предприятия несъставящи баланс и физическите лица, осъществяващи стопанска дейност - 73 129.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.


Това се случва въпреки 10-процентното увеличение на цената на билетите през 2024 г. и при 14-процентен спад в броя на публиката, според данни на Националния център за кинематография.