АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Пазарът на необслужвани кредити у нас – по-висока плащаемост и все по-малък среден размер на дълга. От Асоциацията за управление за вземания отчитат 38% ръст на плащаемостта и промяна в профила на длъжника.


За ЕС данните показват леко нарастване до общ годишен обем от 1,869 трилиона тонкилометра, което е малко повече от 1,857 трилиона през 2023 г., което представлява незначително увеличение от 0,6 на сто на годишна база.


Справка в националната статистика показва, че през 2023 г. средната цена на сделките с ниви в България е била 1607 лева за декар или с 12,5 на сто повече в сравнение с 2022 година.


Оборотът на завода в България през миналата година е надхвърлил 204 млн. евро, а след пускането на разширението се очаква да достигне 250 млн. евро до 2027 година. Новата сграда е с площ от 24 819 кв. м и е на три нива.


Примирието в Близкия изток изигра основна роля за спада в цената на златото, наблюдаван през втората половина на месец юни. Цената на златото се понижи с приблизително 5-5,5% през втората половина на месец юни, поевтинявайки от 3450 долара за тройунция до нива между 3255 и 3270 долара.


Пампорово може да бъде предпочитана дестинация за летния период с уникалните природни дадености – високи нива на фитонциди (природните антибиотици в иглолистните гори), отрицателна йонизация и много слънчеви дни.


Въпреки ръста при търсенето на кредити през последните три години предлагането изостава спрямо търсенето. Независимо от това банките изразяват оптимизъм за леко облекчаване на условията за отпускане на кредити през следващите шест месеца, особено по отношение на кредитирането за малки и средни предприятия, отчита проучването.


Американският президент Доналд Тръмп повтори упреците си към УФР на САЩ за намаляване на основната лихва, заявявайки, че тя трябва да е с 2,5 процентни пункта по-ниска.Швейцария нмали лихвата до 0%.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.