АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


НИС беше включена в американския списък на компаниите, засегнати от санкциите срещу руския енергиен сектор, през януари. Причината беше връзката й с руската Газпром нефт, която е под западни санкции заради руската инвазия в Украйна.


Фокус е игитализация на микро- и малки предприятия по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията". Общият бюджет на мярката е 80 млн. лева. Безвъзмездната помощ, която фирмите могат да получат, е от 5000 лв. до 50 000 лв., съобщиха от МИР.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Програмите са част от Втория швейцарски принос – "Подобряване качеството на въздуха" и "Осигуряване на подкрепа за управление на миграцията" на обща стойност 18,7 млн. швейцарски франка.


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Инициативата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд+ чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 и има за цел да насърчи трудовата интеграция на младите хора, които не са ангажирани с работа, образование или обучение.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Ръстът на цените в тази зона на столицата е около 24% на годишна база в резултат на ограниченото предлагане на нови проекти. Мултифункционалната сграда Sofia Verticale ще предложи 17 етажа висок клас жилища, офиси и магазини.


Унгария обяви програма за модернизиране и превъоръжаване на армията си през 2017 г. Оттогава Будапеща е закупила танкове, хеликоптери и системи за противовъздушна отбрана и е поканила чуждестранни компании да инвестират и да създадат производствени предприятия на нейна територия, припомня Ройтерс.