АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Заявленията за помощи при безработица намаляват с 10 000 до 236 000, исторически най-ниското ниво, съобщи министерството на труда. Седмичните молби за помощи при безработица се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.


Сред тазгодишните финалисти отново има българско присъствие - това е Албина Ясинская от биоферма "Розино", която е една от трите претендентки в категорията "Най-добър биологичен фермер (жена)".


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Своя продукция на щандовете предлагаха официално регистрирани фермери и занаятчии от областите Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора и Бургас. Посетителите избираха между разнообразие от пресни зеленчуци и плодове, мед и пчелни продукти, биологични брашна и олио, вино, млечни и месни продукти, ръчно изработени бижута, свещи, сувенири, продукти от българска роза, лавандула и билки.


През първото тримесечие на 2025 г. делът на свободните работни места в ЕС е 2,2 на сто, което е спад спрямо 2,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. и 2,6 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г., показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.


Към края на май 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 959, а равнището на регистрирана безработица е 5.11%[1]. Това представлява спад от 0.33 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.