АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Примирието в Близкия изток изигра основна роля за спада в цената на златото, наблюдаван през втората половина на месец юни. Цената на златото се понижи с приблизително 5-5,5% през втората половина на месец юни, поевтинявайки от 3450 долара за тройунция до нива между 3255 и 3270 долара.


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Заявленията за помощи при безработица намаляват с 10 000 до 236 000, исторически най-ниското ниво, съобщи министерството на труда. Седмичните молби за помощи при безработица се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


Според данните на ЕСО в диапазона от 10:00 до 11:00 часа сутринта в петък миналата седмица генерираната енергия от фотоволтаични централи е била с мощност от средно 2935 мегавата, а потреблението в системата - 2917 мегавата.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


През първото тримесечие на 2025 г. делът на свободните работни места в ЕС е 2,2 на сто, което е спад спрямо 2,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. и 2,6 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г., показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.