АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, необходими за изпълнение на договори, изброени също в приложения към решението.


Пазарът на нови автомобили, произведени в страната, е спаднал до 277 хиляди бройки (-10%). През отчетния период продажбите на леки търговски превозни средства (бусове) са възлизали на 41,7 хиляди (-17%), на камиони - 23,5 хиляди (-52%), а на автобуси - с 4,3 хиляди (-53%).


1,8 млн. души или около 30% от населението на България, попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди.


Най-северната АЕЦ в света е разположена в град Певек, Чукотка, и се управлява от подразделението за електрическа енергия на „Росатом“ - „Росенергоатом“. Пускането ѝ в експлоатация е пробив в осигуряването на устойчиво развитие на отдалечените територии на Русия.


През тази седмица основните зърнени контракти се опитват да обърнат тренда след неколкомесечен спад и тръгват леко нагоре на борсовите пазари. В Чикаго юнската пшеница добави 6,00 долара до 226,00 щ.д./т, във Франция също е нагоре с 6,00 евро до 211,00 евро/т., Украйна свали 1,00 долар до 245,00 щ.д./т., в Русия остава старата цена от 248,00 щ.д./тон.


Тези средства са предназначени за осигуряване на специализирано оборудване и за системи за видеонаблюдение във връзка с предстоящата обмяна на каса в пощенски станции на банкноти и монети от левове в евро.


„Росатом“ произведe първия РИТМ-400 за най-мощния атомен ледоразбивач в света. Атомният ледоразбивач от следващо поколение - „Русия“ - ще може да разбива лед с дебелина над 4 метра.


Предвижда се и въвеждането на тарифни ставки в размер на 6,5 на сто върху вноса на торове, внасяни от Русия и Беларус. Към тях ще бъдат прилагани и мита в размер на между 40 и 45 евро на тон върху тези продукти, като те ще бъдат в сила през периода 2025-2026 година. Предвидено е те да нараснат до 2028 г. до 430 евро на всеки тон от торовете, внасян в страните от ЕС.


Между 33% и 45% от анкетираните също така активно избягват продукти от САЩ, Русия и Китай. Хората на възраст над 55 години най-често са склонни да избягват китайски и руски продукти. По-младото население изглежда не намалява толкова много потреблението на продукти от тези страни.