АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Предлагането на имоти в Смолян не е голямо, а търсенето е сериозно. Много хора в града държат имущество, което не използват, но и не гo продават.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Ягодите, един от основните сезонни продукти, могат да бъдат намерени на цена между 130 и 250 денара (приблизително от 4 до 8 лв.) за килограм, в зависимост от пазара, на който се продават. Черешите продължават да държат висока цена, въпреки че има и местно производство.


През март 2025 г. намаление спрямо предходния месец е отчетено в следните сектори: "Транспорт, складиране и пощи" - с 8,2 на сто, "Операции с недвижими имоти" - с 3,1 на сто.


Според начина на трайно ползване (конкретно предназначение) на поземлените имоти най-голяма площ заемат земеделските територии - 54.5%, и горските територии - 33.3% от общата площ на страната. Урбанизираните територии обхващат близо 5 279.4 кв. км, или 4.8% от територията на страната.


От изповяданите сделки през миналата година от чужденците, закупили имоти, на второ място са български граждани. Купуват предимно имоти в ценова рамка до 150 хиляди евро за места за почивка. Нямат интерес към новопостроени сгради. Няколко от сделките са на цени над 400 хиляди евро.


Градът е в близост до великите пирамиди и международното летище “Сфинкс”, през населеното място ще преминава изкуствена река, отклонена от най-западния ръкав на Нил. Проектът “Жириан” ще бъде осъществен от няколко от най-големите египетски компании за развитие на недвижими имоти.


През тази седмица основните зърнени контракти се опитват да обърнат тренда след неколкомесечен спад и тръгват леко нагоре на борсовите пазари. В Чикаго юнската пшеница добави 6,00 долара до 226,00 щ.д./т, във Франция също е нагоре с 6,00 евро до 211,00 евро/т., Украйна свали 1,00 долар до 245,00 щ.д./т., в Русия остава старата цена от 248,00 щ.д./тон.


Цената. Това е най-важната тема, която интересува всички продавачи на имоти. Постигането на добра сделка обаче не е функция само на пазарните условия – ключов елемент, който често остава на заден план, е на кого продаваме.