АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През май средните нетни заплати са нараснали в селското стопанство, горското стопанство и рибарството, други услуги, преработвателната промишленост, хотелиерството и хранителните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, управлението на отпадъци и подобни дейности, търговията на едро и дребно, поддръжката на моторни превозни средства и мотоциклети.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Според хотелската верига "Грифид" с 8 хотела на Златни пясъци и с почти четвърт век история, работещи във веригата, вече не са само от страни с по-нисък жизнен стандарт от България като Индия, Индонезия, Киргизстан, Турция, Украйна, но и от страни в ЕС - Белгия, Германия, Италия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Франция.


Най-вече при вината, сирената, местните продукти, които показват основата на италианското селско стопанство, каза посланикът на Италия Марчело Апичела по време на специализиран семинар на тема "Наименования за произход и защита на хранителните продукти" - сравнение между България и Италия.


Индексът на цените на производител на вътрешен пазар на продуктите в горското стопанство намалява с 0,4 на сто през първото тримесечие на 2025 г. спрямо предходната година, съобщи НСИ. През същия период на 2024 г. спрямо 2023 е отчетено намаление с 5,9 на сто.


Работата през уикендите е била по-често срещана сред квалифицираните работници в селското, горското стопанство (49,5 процента) и работниците в сферата на услугите и продажбите (48,9 процента).


Според доклада на Impact Hub Bucharest селското стопанство продължава да бъде ключов сектор както за икономиката на Румъния, така и за икономиката на Европейския съюз, въпреки постоянно намаляващия принос към БВП и все по-ниската рентабилност.


Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).


По-ниски от 1000 евро са МРЗ в България и в Унгария (707 евро), Латвия (740 евро), Румъния (814 евро), Словакия (816 евро), Чехия (826 евро), Естония (886 евро), Малта (961 евро), Гърция (968 евро) и Хърватия (970 евро).