АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През май средните нетни заплати са нараснали в селското стопанство, горското стопанство и рибарството, други услуги, преработвателната промишленост, хотелиерството и хранителните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, управлението на отпадъци и подобни дейности, търговията на едро и дребно, поддръжката на моторни превозни средства и мотоциклети.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Най-вече при вината, сирената, местните продукти, които показват основата на италианското селско стопанство, каза посланикът на Италия Марчело Апичела по време на специализиран семинар на тема "Наименования за произход и защита на хранителните продукти" - сравнение между България и Италия.


Индексът на цените на производител на вътрешен пазар на продуктите в горското стопанство намалява с 0,4 на сто през първото тримесечие на 2025 г. спрямо предходната година, съобщи НСИ. През същия период на 2024 г. спрямо 2023 е отчетено намаление с 5,9 на сто.


Въпреки това изявлението на Огор представлява значителна промяна в енергийната политика на Дания, за която ключови са възобновяемите енергийни източници, свързани с производството на вятърна и слънчева енергия, посочва Ройтерс.


Работата през уикендите е била по-често срещана сред квалифицираните работници в селското, горското стопанство (49,5 процента) и работниците в сферата на услугите и продажбите (48,9 процента).


Според доклада на Impact Hub Bucharest селското стопанство продължава да бъде ключов сектор както за икономиката на Румъния, така и за икономиката на Европейския съюз, въпреки постоянно намаляващия принос към БВП и все по-ниската рентабилност.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).