АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През ноември 2020 г. Парламентът, Съветът и Комисията се споразумяха относно плановете за финансиране на космически технологии през 2021-2027 г. и за създаването на Европейска агенция за космическата програма. Парламентът ще гласува по споразумението през март 2021 г.


1.781 млрд.лв. е предвиденият бюджет за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни и публичните сгради. Продължаването на програмата за саниране бе сред основните приоритети на НСОРБ, а над 95% от гражданите одобряват визията на новите блокове.


Цялата инвестиционна програма е с финансово осигурена. Средствата за основните обекти е гарантирано както от европейските програми, така също чрез целеви субсидии и с общински средства.


Техният брой се е увеличил с 36% на годишна база, подкрепен от по-голямата наличност на апартаменти под наем и спадащите цени на наемите. На най-големия пазар - Прага наемите се в края на 2020 г. се върнаха на нивото от 2018 г.


В предприятието са открити 10 работни места, инвестирани са 700 000 лева, като 70 на сто от сумата е от оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност" на ЕС, а останалите от фирма "Диахим".


В рамките на новия Инструмент на ЕС за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМС) за периода 2021—2027 г. ще бъдат отпуснати до 7 милиарда евро за изпълнението на програмата, което би могло да мобилизира до 30 милиарда евро частни и публични инвестиции в региона през следващото десетилетие.


Проект, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г., включва строителство, ремонт и реконструкция на 237 обекта от системата на спешната медицинска помощ, в т. ч. 27-те центъра за спешна медицинска помощ с техните 170 филиала, 6 изнесени екипа в общините, както и 34-те спешни отделения в държавните лечебни заведения.


Средствата са по линия на тригодишната програма на Министерството на образованието и науката за изграждане и реконструкция на ясли, детски градини и училища. Общо по програмата се предвижда да се отпуснат 210 млн. лв. – по 70 млн. лв. за всяка от трите години.


В напреднала фаза е изграждането на специализирано плавателно средство за драгиране, което ще влезе в състава на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (ИАППД) – бенефициент по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“. По-голямата част от изграждането на съоръжението вече е приключила и се очаква в края на месец март т.г. драгата да бъде завършена и доставена в...


Проектното трасе на АМ е 132,84 км, разделено на три участъка: Русе - Бяла, обход на град Бяла и Бяла - Велико Търново. АПИ е предложила на Управляващия орган на ОПТТИ проектът за АМ „Русе - Велико Търново“ да бъде включен за финансиране от бъдещата програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г.