АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Премиерът обяви също така, че Русия скоро ще започне да внедрява цифровата рубла, като всеки ще решава сам дали да я ползва. "През август стартира пилотен проект. Как ще се ползва рублата - под цифрова форма, с карта или в брой, ще решава конкретният потребител", посочи той.


Управляващите обявиха, че експортната забрана за горивата, обявена на 21 септември, ще остане в сила докато руският пазар на горива "се стабилизира". Анализатори очакват това да стане след няколко седмици, когато приключи събирането на реколтата в Русия, тъй като докато то трае, търсенето на горива в страната се увеличава.


По тях се изнася украинско зърно, както и да организира депозитна система за износа, заяви чешкият земеделски министър Марек Виборни след среща с колегите си от Словакия, Унгария и Полша.


Сред продължаващите операции в Русия са Nestle и белгийската Anheuser-Busch InBev, показват данни на Киевското училище по икономика.


Очакванията на анкетираните за търсенето на услуги и за продажбите в търговията на дребно през следващите три месеца се влошават. Очакванията за износ в промишлеността също са леко занижени. Единствено предприемачите в строителството имат оптимистични очаквания за дейността си.


Нетните приходи от износ на страната от търговията с олио са се повишили от около 250 млн. евро преди пандемията (2019 г.) до близо 1,2 млрд. евро през 2022 г. Тази промяна е подкрепена от възможността да се внесе слънчоглед от Украйна, макар тенденцията да е видима още преди войната.


Унгарският премиер също така добави, че институциите на ЕС „не желаят да застанат на страната на страните-членки и европейския народ“, и вместо това следват интересите на САЩ, когато става въпрос за зърното.


От февруари 2022 г. насам цената на пшеницата на международните пазари падна два пъти. Докато в България нищо не поевтиня. Субсииди за ток, горива, директни субсидии и всичко това е от джоба на данъкоплатците. В крайна сметка получаваме скъпи продукти.


Сред първите, преместили активите си съответно от Швейцария и Кипър в Русия, са "торовият" милиардер Андрей Гуриев и стоманеният магнат Виктор Рашников. По същия път поемат и мнозина други, като например милиардера Игор Алтушкин.


Макар надеждите на запада, че техните санкции ще предизвикат иконономическа криза в страната да не се оправдават, високата инфлация и слабата рубла създават предпоставки за повишаване на лихвите и налагането на по-строг капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства от страната.