АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Премиерът обяви също така, че Русия скоро ще започне да внедрява цифровата рубла, като всеки ще решава сам дали да я ползва. "През август стартира пилотен проект. Как ще се ползва рублата - под цифрова форма, с карта или в брой, ще решава конкретният потребител", посочи той.


Управляващите обявиха, че експортната забрана за горивата, обявена на 21 септември, ще остане в сила докато руският пазар на горива "се стабилизира". Анализатори очакват това да стане след няколко седмици, когато приключи събирането на реколтата в Русия, тъй като докато то трае, търсенето на горива в страната се увеличава.


Сред продължаващите операции в Русия са Nestle и белгийската Anheuser-Busch InBev, показват данни на Киевското училище по икономика.


Сред първите, преместили активите си съответно от Швейцария и Кипър в Русия, са "торовият" милиардер Андрей Гуриев и стоманеният магнат Виктор Рашников. По същия път поемат и мнозина други, като например милиардера Игор Алтушкин.


Макар надеждите на запада, че техните санкции ще предизвикат иконономическа криза в страната да не се оправдават, високата инфлация и слабата рубла създават предпоставки за повишаване на лихвите и налагането на по-строг капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства от страната.


От бира и шоколади през бяла техника до луксозни автомобили: в магазините в Москва все още има германски стоки. Въпреки санкциите, наложени от Запада на Русия заради войната срещу Украйна. Какво е обяснението?


Газопроводите "Силата на Сибир" и Сахалин-Хабаровск-Владивосток ще бъдат обединени и включени в единната система за газоснабдяване на Русия. Това каза руският президент Владимир Путин на Източния икономически форум, предаде ТАСС.


За сметка на това вносът на втечнен природен газ от Русия не е обвързан с изискване за превалутиране и търговията продължава да се осъществява, като за периода вносът на руски ВПГ между януари и юли е нараснал с 40 на сто в сравнение със същия период на 2021 г.


Според данните на глава от населението се падат: Гърция – $20,732.1, Румъния – $15,892.1, Русия – $15,345.1, България – $13,772.5, Турция – $10,616.1, Сърбия – $9,393.6,.


Данните на Евростат показват още, че дефицитът на ЕС в търговията на блока с Русия през второто тримесечие на 2023 г. е намалял до 1,6 млрд. евро спрямо негативен баланс от 45 млрд. евро или малко над 28 пъти. Търговският дефицит в енергетиката е намален от 40,4 милиарда евро през второто тримесечие на 2022 г. до 5,7 милиарда евро през второто тримесечие на 2023 г.