АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Необичайно високите температури отбелязаха началото на лятото в Европа, като се отразиха на енергийните пазари и поставиха началото на труден период. Това пише в традиционния си месечен анализ Анди Зомер, ръководител на групата за фундаментален анализ и моделиране в швейцарската енергийна компания "Акспо Груп" (Axpo Group).


През юли руската прокуратура поиска да се изземат от основния собственик на "Южуралзолото" Константин Струков всички акции и дялове в 11 компании, включително "Южуралзолото", най-голямата компания за добив на злато в страната, и да се превърнат в държавни активи.


Придобиването ще бъде поредния ход на собственика на марките "Фереро Роше" (Ferrero Rocher) и "Нутела" (Nutella) да разшири влиянието си в САЩ. 79-годишната компания "Фереро", която притежава и марки като "ТикТак" (TicTac) и "Киндер" (Kinder) в Северна Америка, започна да купува американски марки сравнително наскоро.


Частната руска енергийна компания "Лукойл" и египетската "Гануб Ел Уади Петролеум Холдинг - Ганоуп" (Ganoub El Wadi Petroleum Holding Company - Ganope) подписаха споразумение за проучване и добив на петрол в район в близост до курорта Хургада, предаде ТАСС, позовавайки се на информация от министерството на петрола и минералните ресурси на Египет.


"ОМВ Петром" обяви участие в изграждането на фотоволтаична централа с мощност от 400 мегавата, разположена край Бяла Слатина.


Страните, произвели най-много бира, са Китай, САЩ и Бразилия, според нов доклад на германската компания за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas). Въпреки че през 2023 г. Китай запазва първата си позиция като най-голям производител с дял от 19,1%, спрямо 2022 г. страната е произвела с 0,4% по-малко бира - 359,08 млн. хектолитра.


Кабинетът ангажира над 2,5 млрд. паунда ($3,4 млрд.) за изграждане за малки модулни реактори. "Ролс-Ройс" ще сключи стратегическо партньорство за развитие с държавната компания "Грейт Бритиш енерджи" (Great British Energy) след одобрение от регулаторните органи.


В Славков Туск потвърди, че държавната компания Агенция за индустриално развитие (ARP) и нейните партньори ще инвестират в инфраструктурата на логистичния център, с което „на практика ще се удвои неговият капацитет за прехвърляне на стоки“.


Какво е бъдещето на летища Стара Загора? От думите на кмета стана известно, че Индустриална зона "Загоре" ще придобие този терен чрез сделка на покупко-продажба, "т.е. ние ще го купим този терен, а няма да го придобием безвъзмездно, защото е актив на Държавната консолидационна компания".


Заводът ще се намира в близост до град Сивас в Централна Турция, като от водещата компания в проекта „Елин Енерджи“ (Elin Energy) планират масовото производство на чипове и соларни клетки да започне в края на 2026 г.