АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Повечето риби (81%) са уловени по неустойчив начин (т.е. уловът им води до намаляване на популацията). Въпреки въведените от ЕС квоти за улов преди над 30 г., две трети от рибата се лови във вече свръхексплоатирани зони. По отношение на метода на риболов, 74% от рибите се улавят чрез тралене - техника, която е неустойчива, тъй като улавя и нецелеви видове, а дънното тралене унищожава океанските растителност и местообитания.


Около 70% от общия улов на ЕС е уловен в района на Атлантическия океан, североизток. Основните видове, уловени в района на Атлантическия океан, североизточната част, са малки риби като херинга (21% от живото тегло, уловено в този регион), цаца (15%), син меджид (10%) и скумрия (8%).


Основната част от улова е от цаца и рапан. Уловът от стопанския риболов в Дунав също се движат в относително стабилни граници, като за 2019 година тяхното количество възлиза на около 35 тона. Основният дял се пада на шарановите риби и европейски сом.


Проектът предвижда отглеждането както на масови видове риби, така и на бутикови видове, включително сомове албиноси, амури, есетри, лин и др. Развъдникът ще се простира на площ от над 130 дка, което е почти пет пъти повече от язовир „Мотела“ край Велико Търново.


Тиери е френски селекционер на кучета, който специализира в развъждане на ретривъри. Гордее се с това, че отглежда здрави кученца. Развъждането на кучета във Франция се контролира чрез строги правила: не се разрешава законна продажба на кученца на пазара преди да навършат поне двумесечна възраст.


Отдавна са забравени около 20 вида, сред които „Орлови нокти”, „Лисича опашка червена”, „Кокорко”, „Риби мехур”. Изследването е част от двугодишен трансграничен проект, в който участват експерти от България и Гърция.


Всяка година милиони животни в ЕС се превозват на дълги разстояния за развъждане или клане. Парламентът иска по-малко пътувания и по-строг контрол на превоза.


Огнища на болестта са засечени само на 15-20 км от границата със северната ни съседка, а ваксина за заболяването няма, алармира Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на Източнобалканската свиня (АРСИС) – Шумен.


У нас вече има разнообразно предлагане от вносни риби и деликатеси на чужди морета, но не бива да забравяме и българските рибарници.


Субсидия в размер на 1000 турски лири трябва да бъде давана на производителите за развъждане на едър рогат добитък. Ако това не бъде направено, Турция ще трябва да продължава да плаща милиарди долари за вносно говеждо месо.