АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За периода средното възнаграждение е 1820 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 1,6 процента. В обществения сектор средната брутна месечна работна заплата е по-висока от средната за областта с 8,2 на сто и с 12,3 процента в сравнение с частния сектор.


Няма вариант вносът на работна ръка да бъде прекратен, цяла Европа работи по този начин и България не е изключение, коментира още експертът. По думите му, в сферата на туризма предприемачите биха разрешили по-лесно проблема си, ако преминат към целогодишна работа и предлагат атрактивни условия.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


В същото време "трудовият резерв" – термин, който обхваща не само безработните, но и частично заетите, хората, търсещи работа, но които не са веднага на разположение, както и тези, които са налични за работа, но не търсят активно такава – се увеличава леко до 10,9 на сто от разширената работна сила за възрастовата група 20-64 години.


Основни проблеми за бизнеса у нас остават недостига на работна ръка и икономическата несигурност. Очаквания за повишение на продажните цени през идните месеци изразяват мениджърите в промишлеността, докато настроенията в останалите сектори са за запазване на настоящото равнище на цените през следващите 3 месеца.


През първото тримесечие на 2025 г. средната месечна работна заплата за област Стара Загора e 2051 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 32 лв., или с 1,5 процента.


Въпреки това изявлението на Огор представлява значителна промяна в енергийната политика на Дания, за която ключови са възобновяемите енергийни източници, свързани с производството на вятърна и слънчева енергия, посочва Ройтерс.


Евростат отбелязва сериозни разлики между продължителността на работната седмица в страните членки за 2024 година. Най-дълга работна седмица е отчетена в Гърция - 39,8 часа. След нея по продължителност се нареждат България - 39 часа, Полша - 38,9 часа и Румъния - 38,8 часа.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.