АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Жените полагат средно повече часове неплатен труд, като те оказват грижи за членовете на семейството си и вършат домакинска работа. Разлика в часовете неплатен труд има във всички страни в ЕС, като той варира от 6-8 часа седмично в северните страни до над 15 часа седмично в Италия, Хърватия, Словения, Австрия, Малта, Гърция и Кипър (по данни от 2015 г.).


Без работа в ЕС са били 15,953 милиона мъже и жени, от които 13,571 милиона - в страните от валутния съюз. Безработните в България са били 176 000 през февруари.


Годишната надбавка за семействата е от 400 до 600 евро в зависимост от разстоянието до градски център. Целта на тази семейна субсидия е да се помогне за покриване на транспортните разходи до работа или достъп до различни услуги в града.


Средните почасови разходи за труд маскират значителните разлики между отделните страни членки, като най-ниските почасови разходи за труд са регистрирани в България (едва 6,5 евро), следвана от Румъния (8,1 евро) и Унгария (9,9 евро), а най-високи са в Дания (45,8 евро), Люксембург (42,1 евро) и Белгия (41,1 евро).


ЕК отпусна заеми в размер на 1 млрд. евро на Чехия, 2,2 млрд.евро в Белгия, 4,06 млрд. евро на Испания, 2,47 млрд. евро на Ирландия, 1,87 млрд. евро на Италия и 1,4 млрд. евро на Полша.


Насърчителните мерки предлагат варианти за работа на пълно или непълно работно време. Продължителността на осигуряваната заетост и периода на субсидиране също е различна и варира от 3 до 12 месеца.


От "Регионална служба по заетостта" информират, че в Русенско 8284 безработни са били наети на работа през 12-те месеца на епидемична обстановка.


По икономически дейности през четвъртото тримесечие на 2020 г. най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в икономическите сектори „Образование“ - с 25.6%, „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 24.7%, и „Операции с недвижими имоти“ - с 20.5%. Намаление на общите разходи за труд е регистрирано в „Култура, спорт и развлечения“ - с...


Технологията е част от процеса на трансформация на дружеството, свързана с постигане на въглеродна неутралност в следващите години. Внедряването на мощностите в режим на работа ще доведе до намаляване на въздействието върху околната среда и до повишаване на сигурността на производството на топлоенергия


80.5% от започналите работа през февруари са в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 24,0%, следвани от търговията – 16,0%, държавното управление – 6,5%, хуманно здравеопазване и социална работа – 5,0%, строителството – 4,9%, и др.