АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Освободените служители от засегнатите от ковид кризата сектори е нужно да надградят уменията си, за да не останат трайно без работа, съветват експерти от специализирана агенция в HR решенията Adecco България.


За същия период започналите работа чрез Бюрата по труда в цялата страна са 244 хиляди души. От всички регистрирани най много са в област София столица - над 46 хиляди души. На второ място е област Пловдив с 34 хиляди души, следвана от Благоевград, Бургас и Варна с безработни в диапазона между 26 и 28 хиляди души.


Строителството в германски води трябва да приключи до края на май. Според изявлението, компанията Nord Stream 2 AG може да започне работа веднага, като работата включва полагане на тръби в германските води с обща дължина приблизително 30 км.


Малките и средните предприятия са в основата на европейската икономика: те наброяват около 24 милиона и съставляват 99% от всички компании в ЕС. Тези предприятия произвеждаха над половината от БВП на ЕС и предлагаха работа на около 100 милиона души преди началото на пандемията.


Проучване: Рискът от т.нар бърнаут (професионално прегаряне) расте в резултат от продължителната работа вкъщи. Служителите посочват, че се чувстват по-изморени и натоварени заради увеличения брой видео срещи и по-дългия работен ден.


Европейският парламент иска да превърне „правото на изключване“ от работа в законно право в ЕС. Евродепутатите казват, че работниците, когато не работят, не трябва да чувстват натиск да отговорят на свързаната с работата комуникация.


Това бележи спъд от 5.6% в сравнение със същия период на 2019 г. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70.0% от износа за държавите - членки на ЕС.


Захранването на всички компоненти се извършва от фотоволтаични панели и акумулаторни батерии, което позволява независима работа на системата 24 часа/365 дни в годината, при всякакви метеорологични условия.


Най-много са работещите в Белгия (3,9%) и Испания (3,7%), пред Германия (3,3%), Люксембург (3,0%), Франция (2,7%) и Финландия ( 2,6%). За разлика от това, най-ниският дял е регистриран в България (0,2% от общата заетост), следван от Румъния (0,5%), Полша и Словакия (и по 0,6%).


През 2021 година ще започне работа по новата Програма за подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост на България, която ще обхване не само жилищните, но и публичните и промишлените сгради. За тези мерки са предвидени 2,5 млрд. лв.