АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Около 968 000 души са получили обезщетения за безработица през юни, което е със 101 000 повече от 2024. Експертите по трудовия пазар очакват броят на безработните да надхвърли символичната граница от 3 млн. през лятото.


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Заявленията за помощи при безработица намаляват с 10 000 до 236 000, исторически най-ниското ниво, съобщи министерството на труда. Седмичните молби за помощи при безработица се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.


4,14% безработица нарежда областта след София, Варна, Бургас и Габрово. Нивото на безработица за страната е 5,11 процента.


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


Към края на май 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 959, а равнището на регистрирана безработица е 5.11%[1]. Това представлява спад от 0.33 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.


EUIPO призовава за борба с фалшивите храни и напитки в ЕС. Виното и спиртните напитки са с най-висок процент на фалшифициране, със загуби в продажбите от 2,289 млн. евро годишно и почти 5700 загубени работни места в ЕС. Само в България всяка година се губят 41 млн. евро от продажби


В началото на 2023 г. са отчетени най-ниските стойности на безработицата на месечна база от 15 години насам. През май 2020 г. равнището на безработица бе 11,5% поради блокирането на производството, а след това през май 2022 г. спадна до 5,7%.