АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Руският премиум бензин АИ-95 поевтиня минимално, което се случва за първи път от 21 август, с 0,1 на сто, до 76 797 хиляди рубли за тон (782,84 щ. долара). Преди това цената му се задържа близо до връхната си точка в продължение на повече от две седмици.


Поевтиняващата рубла е помогнала на правителството в някои важни аспекти. По-ниският валутен курс означава повече рубли за всеки долар, който Москва получава от продажбите на петрол и други продукти. Това увеличава парите, които държавата може да похарчи за отбрана и социални програми.


Пилотната фаза ще включва откриване на дигитални портфейли, покупки с дигитални рубли и трансфери между близо 600 клиенти и 30 компании от 11 града. Проектът би трябвало да даде възможност на Русия да развива трансгранични плащания с други страни, въвели дигитални валути.


Акционерите на руския газов холдинг не са взели решение за разпределението на печалбата и изплащане на дивиденти за 2022 г. По-рано съветът на директорите на компанията препоръча на акционерите да не утвърждават дивиденти за миналата година предвид изплащането на рекордни дивиденти за първото полугодие от 1,208 трлн. рубли.


Руското финансово министерство съобщи, че в периода 7 юни - 6 юли ще продава дневно чужда валута на стойност 3,6 милиарда рубли (44,3 милиона долара), което е увеличение спрямо предходния месец, съобщава Ройтерс.


Спадът е с повече от 40 процента до 1,226 трилиона рубли (15,77 милиарда долара) през миналата година заради "повишаване на данъците" през второто полугодие, съобщи компанията, като също обяви, че няма да плаща дивиденти за цялата година,


Банковият сектор приключи 2022 г. с печалба от 200 милиарда рубли, което е малко в сравнение с предходната година. Първите месеци на настоящата година обаче дават основание да се предполага, че до края на годината печалбата ще възлезе на 1,9 трилиона рубли.


През януари и февруари приходите на Русия от износ на петрол и газ спадат с 46,4% спрямо същия период на миналата година до 947 милиарда рубли, а общият спад на приходите е с 24,8 на сто.


Броят на новите коли, продадени в Русия през миналата година, намалява с 58,8 на сто. За нови автомобили са похарчени 1,5 трилиона рубли (18,946 милиарда евро), с 52 на сто по-малко спрямо предходния период.


Русия планира да запълни бюджетния си дефицит, причинен от западните санкции, като наложи специални нови данъци на големите компании, за да си осигури приходи за около 300 милиарда рубли (4 милиарда долара), обяви финансовият министър Антон Силуанов.