АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Данните от някои окръзи сочат към 9 или 9,5 тона на хектар. Добивите варират между различните окръзи, но са по-стабилни в Източна Хърватия, по-специално в Осиешко-баранския и Вуковарско-сремския окръг.


Според Статистическата служба на Кипър въз основа на резултатите от проучване на пътниците, проведено от Статистическата служба, приходите от туризъм са достигнали 304,2 милиона евро през април 2025 г., което е увеличение с 39,9% в сравнение със същия месец на предходната година (217,4 милиона евро), предаде КНА.


Приходите от нощувки през май се увеличават с 15,7 на сто спрямо същия месец на предходната година и достигат 134,2 млн. лв., съобщи Националният статистически институт (НСИ). От тях 68,8 млн. лв. са от чужди, а 65,4 млн. лв. - от български граждани.


Поклонническият туризъм в България се развива с устойчив темп от 5 до 10 на сто годишно и представлява не само религиозно, но и културно пътуване, което отговаря на търсенето на съвременния турист за смислено преживяване.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


Постъпилите приходи са със 742,9 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2024 г. Общо отчетените разходи за първите пет месеца на годината възлизат на 10 817,7 млн. лв., което е 39,5% от планираното на 2025 г. В сравнение със същия период на миналата година разходите бележат увеличение с 1 155,8 млн. лв.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


FlixBus разширява летните си маршрути, свързващи Румъния, България и Гърция. Новите сезонни линии свързват Румъния, България и Гърция и подкрепят устойчивия туризъм и достъпната мобилност.


Инспекции, глоби, ценови таван за редица хранителни стоки, мобилно приложение и денонощна гореща линия са сред мерките, които са позволили на Хърватия да се справи със спекулативното покачване на цените след влизането на страната в еврозоната през 2023 година, сочи анализ на Фискалния съвет на България.


Министерският съвет прие решение за определяне на стойностите, които служат за изчисляване тавана на пазарните приходи на производителите на електрическа енергия през 2025 г.