АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Потреблението на цигари без български акцизен бандерол през 2024 г. остава на най-ниско ниво в ЕС според традиционното изследване на празните цигарени опаковки, като техният дял от общото потребление в страната представлява 2.3% през 4-то тримесечие и 2.1% през 2-ро тримесечие на 2024.


Автоматите за обратно приемане на опаковки не само насърчават отговорното потребление, но и дават възможност на всеки наш клиент да се включи в кауза, която има значение за него самия., каза Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.


Реалното потребление на домакинствата на глава от населението в ЕС се е увеличило с 0,4 на сто през четвъртото тримесечие на миналата година на тримесечна база, след като отбеляза увеличение с 0,8 на сто през предходното тримесечие.


Така вместо предвидените до момента 989 млн. лв., за компенсации ще бъдат изплатени 1.179 млрд. лв. Измененията се налагат заради повишено потребление на електроенергия през зимните месеци, съчетано с по-високи цени спрямо прогнозираните в началото на м. януари.


Световното потребление на енергия се е увеличило през 2024 г. повече, отколкото през цялото предходно десетилетие, тласнато от повишено търсене на електроенергия и спад в това на петрола, пише в годишния доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.


Произведената през февруари електроенергия представлява над 9 процента от общото потребление в страната за периода, посочват от централата. Това означава, че всеки единайсети киловатчас, използван в България през месеца, е произведен от топлоцентралата, допълват от компанията.