АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Италианската група за алкохолни напитки се е съгласила да продаде вермут "Чинцано" (Cinzano) и грапа напитката "Фратина" (Frattina). Двете марки ще бъдат продадени на местния конкурент на "Кампари" – "Групо Кафо 1915" (Gruppo Caffo 1915) за 100 милиона евро (117 милиона долара).


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Своя продукция на щандовете предлагаха официално регистрирани фермери и занаятчии от областите Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора и Бургас. Посетителите избираха между разнообразие от пресни зеленчуци и плодове, мед и пчелни продукти, биологични брашна и олио, вино, млечни и месни продукти, ръчно изработени бижута, свещи, сувенири, продукти от българска роза, лавандула и билки.


EUIPO призовава за борба с фалшивите храни и напитки в ЕС. Виното и спиртните напитки са с най-висок процент на фалшифициране, със загуби в продажбите от 2,289 млн. евро годишно и почти 5700 загубени работни места в ЕС. Само в България всяка година се губят 41 млн. евро от продажби


Отчетено е увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2.5%, „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 0.5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ - с 0.4%.


Най-голямо увеличение на годишна основа е отчетено при цените в сектора на образованието - 71,67 на сто. Разходите за жилището и бита са се повишили с 67,43 на сто. При храните и безалкохолните напитки е отчетено увеличение от 32,87 на сто. Най-слабо увеличение на цените има при облекло и обувки - 14,12 на сто, комуникации - 19,25 на сто и транспорт - 24,59 на сто.


Потреблението на цигари без български акцизен бандерол през 2024 г. остава на най-ниско ниво в ЕС според традиционното изследване на празните цигарени опаковки, като техният дял от общото потребление в страната представлява 2.3% през 4-то тримесечие и 2.1% през 2-ро тримесечие на 2024.