АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2024 г. 96 на сто от водите за къпане в ЕС отговарят на минималните стандарти за качество, като 85% са определени с "отлично" качество и само 1,5% като "лоши". Това съобщи Европейската агенция по околната среда (ЕАОС). Нивата за качеството на водите за къпане остават без промяна спрямо предходната 2023 година, отчита ЕАОС.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


КЗК многократно е установявала нарушения на конкурентната среда в сектора, като е наложила санкции на дружества от групата "Лукойл", възлизащи общо на 262 907 629 лв., припомнят от Комисията.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


Австрия е постигнала най-голямо увеличение на рециклирането, каза компанията за управление на отпадъците „Сенсонео“ по повод Световния ден на околната среда днес. Компанията прави оценка на ефективността на управлението на отпадъците в 38-те държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие с цел изготвяне на Световния индекс.


"Европа трябва да си постави за цел да подобри ефективното използване на водите с 10%", каза еврокомисарят по въпросите на околната среда и устойчивостта на водите Джесика Розуол. По думите й 30% от водите в Европа се губят заради течове преди дa достигнат предназначението си.


Фундаментът на паричната политика в България е стъпвал на две котви. Първата е неизменното поддържане на валутния борд, както и на курса 1,95583 лева за евро. Втората котва е, че бордът завършва с въвеждането на еврото при същия курс, тъй като самият борд гарантира стабилността на обменния курс между лева и еврото.


През 2024 г. около 41 500 души са се включили в кампанията, избирайки да предадат употребени дрехи с грижа за околната среда и обществото. Постигнатите резултати показват устойчив ръст спрямо 2023 г. и затвърждават лидерската роля на веригата в прилагането на отговорни и дългосрочни устойчиви решения.


Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас уточни на пресконференция при представянето на предложението, че в случая се предвижда взаимодействие с НАТО.