АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира за БНТ има ли драстично покачване на цените на продуктите в потребителската кошница.


Кампанията „Значението на добрата храна“ цели да идентифицира проблема със затлъстяването на децата в училища възраст, като предложи алтернативи за преодоляването му – разнообразна храна и сезонни български плодове и зеленчуци.


Своя продукция на щандовете предлагаха официално регистрирани фермери и занаятчии от областите Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора и Бургас. Посетителите избираха между разнообразие от пресни зеленчуци и плодове, мед и пчелни продукти, биологични брашна и олио, вино, млечни и месни продукти, ръчно изработени бижута, свещи, сувенири, продукти от българска роза, лавандула и билки.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.


Ягодите, един от основните сезонни продукти, могат да бъдат намерени на цена между 130 и 250 денара (приблизително от 4 до 8 лв.) за килограм, в зависимост от пазара, на който се продават. Черешите продължават да държат висока цена, въпреки че има и местно производство.


Субсидии получиха 11 921 земеделски стопани, заявили площи с плодове, зеленчуци и оранжерийно зеленчукопроизводство, допустими за подпомагане по осемте интервенции, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г. Средствата са изплатени в максимален размер след извършването на всички административни проверки и проверки на място, съобщават от Фонда.


Земеделският министър отдаде положителните резултати на селскостопанския сектор на неуморната работа на фермерите, произвеждащи висококачествени продукти „Произведено в Албания“, които се конкурират на международните пазари.


Размерът на плащането за един допустим за подпомагане хектар по интервенцията за подпомагане на доходите за плодове е в размер на 1836,07 лева за първите 30 хектара и 1224,06 лева на хектар за останалите допустими площи. По интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване ставката е в размер на 679,99 лева на хектар.


Ръст на цените се отчита при някои от основните храни като хляб, хлебни изделия и зърнени храни (на годишна база ръст с 10%), кафе, чай и какао (с 17.4%); краве масла с 23.7%, плодове (с 5.8%), мляко и млечни продукти (с 5.1%) Риба и рибни продукти (с 4.1%) и др.