АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина ще бъдат гласувани днес от Европейския парламент в Страсбург и Съвета на ЕС в Брюксел след над 20-годишен процес на приближаване на страната ни към валутния съюз.


Транспортната комисия на Европейския парламент прие предложение, което ще позволи на пътуващите да внесат безплатно в кабината на самолета ръчен багаж, като например дамска чанта или раница, както и още един багаж с тегло до седем килограма.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


Европейският парламент твърдо се противопоставя на предложението на ЕК за единен фонд, който би могъл да застраши бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП). Вместо това ЕП призовава за засилен селскостопански бюджет, съобщи най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).


Видеото запечатва ключови моменти за папа Франциск (1936-2025) и отношенията му с Европейския парламент.


"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди президентът на ЕЦБ по време на изслушване пред Европейския парламент.


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


Повечето от освободените вносители ще бъдат малки и средни компании или индивидуални потребители, се казва още в проектодокумента. Това предложение може да се промени преди публикуването, като всички промени в политиката на ЕС ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на съюза.


Как се одобрява този бюджет? Кой проверява дали парите са похарчени добре? Ето къде се намесва Европейският парламент!