АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Инициативата има за цел да стимулира активното участие на физически лица-инвеститори на капиталовия пазар, да подобри инвестиционната култура и увеличи знанието за финансовите инструменти в България.


Общото количество изтъргувана ел. енергия на пазар "ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) за месец март e 2 303 821,0 MWh, което e с 29,4 процента повече спрямо февруари и с 100,8 повече повече спрямо същия месец на миналата година, съобщи БНЕБ.


Много от недвижимите имоти около университетите също са останали празни. Част от работещите в IT индустрията, които са от други градове, са излезли от този пазар в София, заради режима си на работа home office и завръщането по родните места.


Единният пазар прави възможно свободното движение на стоки, услуги, хора и пари в рамките на ЕС. Видеото на ЕвропарлТВ обяснява защо това е важно.


„Софарма“ АД отчита 31% спад на приходите от продажби на продукция за първото тримесечие на 2021 г. спрямо същия период на 2020 г. В това число има спад на продажбите на продукция за вътрешния пазар с 33% и на продажбите за износ с 30%.


Сред държавите-членки на ЕС, Ирландия регистрира най-висок дял от предприятия (23%), които са използвали някое от четирите разглеждани приложения за ИИ през 2020 г. Други страни с широко разпространение на технологиите за ИИ са Малта (19%), Финландия (12%) и Дания (11%).


Топ 3 най-активни участници на пазар "ден напред" през месеца по нетни търгувани количества са АЕЦ Козлодуй ЕАД, Национална електрическа компания ЕАД и ЕНЕРГО-ПРО Енергийни услуги ЕАД.


1/3 от българите заявяват, че практикуват в ежедневието си форми на зелен начин на живот –използват енергоспестяващи крушки и уреди (39,7%), събират отпадъците разделно (38,9%), имат у себе си платнена торбичка за пазар (39,7%), карат колело - 22,8%.


Пазарът на общо застраховане се развива стабилно, въпреки цялостната икономическата стагнация и завършва 2020 г. с премиен приход от 2 438 млн. лв., с +1% по-висок спрямо 2019 г. Изплатените обезщетения са в размер на 1 012 млн. лв., като се отчита лек спад от -2% на годишна база.


ЕК отпусна заеми в размер на 1 млрд. евро на Чехия, 2,2 млрд.евро в Белгия, 4,06 млрд. евро на Испания, 2,47 млрд. евро на Ирландия, 1,87 млрд. евро на Италия и 1,4 млрд. евро на Полша.