АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Италиански инвеститори подготвят проект, който има за цел създаването на интермодални терминали, които да направят логистиката между България и европейските пазари по-ефективна и устойчива.


Бюджетният дефицит на Австрия през 2024 г. е бил 4,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Тази година се очаква той да бъде 4,5 процента, а през следващата година - 4,2 процента.


Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари тръгнаха надолу в последните дни на юни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


100 евро за туристически продукти и услуги в България тази година отговарят на 185 за същите неща в Австрия, 100 евро в Румъния отговарят на 159 евро в Австрия, а същата сума в Унгария отговаря на 151 в Австрия.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Но средната стойност на удовлетворението от жилищните условия през миналата година е била 8,1 по скала от нула (изцяло неудовлетворен) до десет (изцяло удовлетворен), както показва проучването "Жилища 2024" на статистическа служба на Австрия.


През първата половина на 2025 година значително повече предприятия в Австрия са обявили несъстоятелност в сравнение със същия период на предходната година. Увеличението е 6,1 процента, сочи анализ на Асоциацията за защита на кредиторите, цитиран от австрийски медии.


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


Лидер в ръста на виетнамския износ са скаридите, чийто износ е нараснал с 30 процента, следвани от пангасиуса, предаде виетнамската новинарска агенция ВНА.