АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


На 25 ноември 2004 г. министърът на финансите Милен Велчев и управителят на БНБ Иван Искров подписват споразумение за съвместни действия за ускореното присъединяване на България към Икономическия и валутен съюз (ИВС) и успешното въвеждане на еврото в България през 2009/2010 година.


Собствениците на жилища могат да получат кредити от специалния правителствен фонд, за да санират жилищата си или да инсталират в тях термопомпи. През 2024 г. близо 21 000 собственици на жилища са получили заеми от Националния фонд за отопление.


По думите на премиера Желзков жителите на столицата са станали заложник на неумението да се водят разговори по въпроси, които не се заключават само до размера на заплатите, но и за бъдещето на градския транспорт, за модела на функциониране на дружествата в системата, за оптимизирането на процесите и социалния диалог.


Разрешителни за строежа на 32 100 жилища са били издадени в Австрия през 2024 г., сочат данни на Статистическата служба на Австрия. Това представлява спад от 8,5 на сто спрямо 2023 г. и е най-ниското равнище от 2010 г. насам, посочват пазарни анализатори.


Парите се отпускат на Германия за експлоатацията на четири плаващи терминала за внос на втечнен природен газ (ВПГ - LNG). Одобрената държавна помощ значително допринася за осигуряване на непрекъснатост на доставките на газ за Германия и съседните страни след края на вноса на газ от руски тръбопроводи.


Заемът е част от механизъм за финансиране на стойност 1 млрд. евро, одобрен от ЕИБ в покрепа на националното съфинансиране на проекти по европейските фондове. Финансирането ще укрепи икономиката, ще даде тласък на конкурентоспособността и ще повиши жизнения стандарт в страната. Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти.


Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.


Финансовата помощ се отпуска от Френската агенция за развитие (AFD) и е предназначена за проект за публичната политика за подкрепа на възобновяемия капацитет и зеленото развитие на Албания.