АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Две високотехнологични компании от Западна Европа ще отворят предприятия в Благоевград, а работните места ще бъдат над 800. В момента се изготвят подробни устройствени планове на терените, част от които имат свободни производствени халета, съобщи кметът Румен Томов.


Българската софтуерна индустрия е изключително привлекателна за чуждите инвеститори като в страната вече работят над 50 представителства на глобални софтуерни компании. Приходите от износ на интелектуален продукт през 2018 г. достигат 2,5 млрд. лева, резултат, с който може да се похвали само софтуерният бранш.


Всяка от четирите вериги работи с между 120 и 200 родни производители, български компании произвеждат и почти 40% от продуктите под собствени марки на ритейлърите.


За първите осем месеца на настоящата година българският износ за Сърбия е нараснал с 10,3% и достига 437 млн.евро. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри българо-сръбски бизнес форум с участието на близо 100 компании.


Новата промишлена стратегия включва планове за създаване на постоянен комитет, който, като последна инстанция, да решава дали да се придобиват дялове в германски компании, произвеждащи деликатни или свързани със сигурността технологии.


Американските власти са решили да удовлетворят редица молби, подадени от американски компании, за изключване на стоки от списъка, приет през септември 2018 година за китайски внос на стойност 200 млрд. долара.


Външните министри от страните в Г-20 обсъдиха и данъчното облагане на големите компании в сферата на цифровите технологии.


Водещата тема обаче ще бъдат заплатите, които логично вървят нагоре при тези нива на заетост. Нарастващите разходи за труд ще предопределят много от събитията в индустрията – както за чуждите, така и за българските компании.


Тези инвестиции включват 10 проекта за електронна мобилност от южнокорейски и 4 от японски компании на обща стойност 3 милиарда евро, каза той.


10% от изпълнителните директори на 300 от най-големите компании по приходи са жени, като представителството им на реални ръководни позиции във висшия мениджмънт е двойно по-голямо в сравнение с Франция, Германия, Италия, Испания, Великобритания, Холандия, Финландия, Белгия и Чехия.