АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В България през април 2025 г. продукцията в сектора на услугите се е свила с 0,3 на сто спрямо март, когато бе отчетено намаление на обема ѝ с 3 на сто в сравнение с февруари 2025 година.


Новите работни места са се увеличили до 7,769 милиона през май спрямо коригираните нагоре 7,395 милиона през април, съобщи трудовото министерство. Икономистите очакваха свободните работни места да намалеят до 7,3 милиона от първоначално отчетените 7,391 милиона за предходния месец.


Според Статистическата служба на Кипър въз основа на резултатите от проучване на пътниците, проведено от Статистическата служба, приходите от туризъм са достигнали 304,2 милиона евро през април 2025 г., което е увеличение с 39,9% в сравнение със същия месец на предходната година (217,4 милиона евро), предаде КНА.


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.


През април 2025 г. дефицитът по текущата сметка достига 724,9 млн. евро, търговският дефицит нараства до 824,8 млн. евро, а преките чуждестранни инвестиции намаляват със 114,3 млн. евро, показват последни данни на БНБ за платежния баланс на нашата страна.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Излишъкът на ЕС в търговията със стоки през април 2025 г. е 7,4 милиарда евро, а на еврозоната - 9,9 милиарда евро, според първоначалната оценка на европейската статистически агенция Евростат.


Цените на едро са регистрирали годишен ръст от 0,4 на сто, което е по-бавен темп от увеличението с 0,8 на сто през април. Това е шестото поредно повишение. На месечна база цените на едро се понижават с по-бърз темп от 0,3 на сто след спад с 0,1 на сто през април.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.