EUR 1.9558
USD 1.1640
CHF 0.9175
GBP 0.8643
CNY 7.8752
you tube
mobile version

Начало - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
15 085.6 млн. евро износ януари-април 15 085.6 млн. евро износ януари-април 07:20 | 24.06.2026 | прегледи 250

През периода януари - април 2026 г. общо в страната са внесени стоки на стойност 19 529.8 млн. евро (по цени CIF), или с 11.8% повече спрямо същия период на 2025 година.

още
Банка ДСК - банка на годината за 2025 Банка ДСК - банка на годината за 2025 12:01 | 24.06.2026 | прегледи 161

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова посочи, че банките у нас са стабилни, добре капитализирани и ликвидни, подчертавайки, че българската банкова система изпъква с по-добри показатели спрямо други банкови общности в Европа. Тя изрази позицията, че банковата система е гръбнакът на всяка една икономика и няма как една държава да се развива добре, ако банките не са стабилни.

още
Китай залага на хуманоидните роботи Китай залага на хуманоидните роботи 08:10 | 24.06.2026 | прегледи 160

В Китай през 2025 г. е имало над 140 производители на хуманоидни роботи и над 330 модела, според данни от китайското министерство на промишлеността и информационните технологии. Китайското правителство дори предупреди за възможен балон в сектора миналата година поради изоставащото темпо на комерсализацията и приложението на технологията.

още
В сезона на отпуските: Ренесансът на влака    В сезона на отпуските: Ренесансът на влака    16:40 | 24.06.2026 | прегледи 158

Днес жп транспортът отново набира скорост, особено в Европа, където се откриват нови линии и се предлагат разнообразни маршрути и програми за обиколки из континента. За мнозина влакът вече не е просто практичен начин за придвижване между големите градове, а все по-често се превръща във важна част от самото европейско туристическо преживяване

още
БСК  с 11 секторни и регионални анализи БСК с 11 секторни и регионални анализи 13:35 | 24.06.2026 | прегледи 157

Регионите на фокус са Бургас, Враца, Добрич, Смолян и Шумен, а анализираните икономически сектори са „Металургия“, "Дървообработване, без производство на мебели", „Производство на мебели“, „Производство на изделия от пластмаси“, „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци“ и „Ресторантьорство“.

още
Заложеният дефицит в проектобюджета е над 3% Заложеният дефицит в проектобюджета е над 3% 13:01 | 24.06.2026 | прегледи 157

Основното предизвикателство пред правителството не е самият размер на дефицита, а промяната на модела на бюджетиране, наложен през последните години. Според него тази политика е била насочена към рекордно увеличаване на публичните разходи и стимулиране на вътрешното потребление чрез повишаване на доходите, без необходимата връзка с производителността на труда.

още
Виена забранява контейнерите за стари дрехи Виена забранява контейнерите за стари дрехи 13:45 | 24.06.2026 | прегледи 153

Мярката цели да ограничи нарастващото замърсяване на улиците и тротоарите, причинено от разпилени текстилни отпадъци около контейнерите. В момента във Виена има 2280 контейнера върху обществени площи. Само през март 2026 г. са регистрирани над 1200 случаи на нарушения, а сигналите от граждани продължават да се увеличават. Общината посочва, че операторите не успяват да поддържат чистота около съоръженията.

още
Помощ за младите фермери Помощ за младите фермери 09:05 | 24.06.2026 | прегледи 145

Финансово подпомагане, в размер на близо 12 млн. евро (11 933 009 евро), е изплатено от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) на 1 990 бенефициери по интервенцията „Допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани (МЗС)“ за Кампания 2025. 

още
БДЖ -  Пътнически и товарни превози с големи задължения БДЖ - Пътнически и товарни превози с големи задължения 10:35 | 23.06.2026 | прегледи 322

Има сериозни рискове около доставката на 23 от новите електрически мотриси Alstom. Въпреки че договорът е сключен, към момента не е осигурен необходимият финансов ресурс  в размер на 356 млн. евро. Наред с това липсва необходимата подготовка за тяхното обслужване и поддръжка, тъй като не са стартирали процедурите за модернизация на депата и сервизните бази.

още
Германия: Пенсионната възраст ще расте Германия: Пенсионната възраст ще расте 10:45 | 24.06.2026 | прегледи 144

Сред препоръките е и създаването на държавен пенсионен фонд по модела на Швеция. В него осигурителните вноски на работниците и работодателите ще бъдат инвестирани във финансови активи с цел финансиране на бъдещите пенсионни плащания.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg