АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През май средните нетни заплати са нараснали в селското стопанство, горското стопанство и рибарството, други услуги, преработвателната промишленост, хотелиерството и хранителните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, управлението на отпадъци и подобни дейности, търговията на едро и дребно, поддръжката на моторни превозни средства и мотоциклети.


Отсечката е важна транспортна връзка в област Видин и към бъдещия ГКПП със Сърбия. Стойността на договора е 14 737 500 лв. без ДДС. Прогнозният срок за актуализиране на проекта е 60 календарни дни, а за реализиране на строително-монтажните работи след това е 12 месеца.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


Това са основно площи с пшеница, ечемик, ръж, рапица, каза председателят на Видински съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски. От тях около 450 000 декара е пшеницата, която е основна култура за региона, уточни той.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Предвижда се 230 000 ха земеделски земи да се защитават от 21 нови ракетни площадки, изградени в област Плевен, 4 – в област Ловеч и 3 – в област Велико Търново. В цялата страна с ракетен способ към момента се защитават над 2 млн. ха в силно градобитните райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.


Хотелите и комплексите предлагат все по-привлекателни заплати, а работещите от другите държави са заети основно на рецепциите и обслужват клиенти от съответната страна заради езиковите познания.


Областта се характеризира с висока гъстота на пътната мрежа, но железопътната мрежа е сред най-слабо развитите в страната. Усреднените нива на местните данъци са близки до средните.


Според проучването, към май 2025 г. разходите за живот на четиричленно семейство в Истанбул възлизат на общо 91 722 турски лири (4000 лева), отбелязвайки значителен ръст спрямо сумата от 61 523 турски лири, изчислена през май 2024 г. За покриване на разходите за живот в Истанбул са нужни над четири работни заплати.


Статистиката показва, че най-високи заплати за периода януари-март са получавали работещите във финансовата сфера и далекосъобщенията. Там средномесечните възнаграждения са били между 3 475 и 4 452 лева.