АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Миналата година Румъния пусна в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7). Мрежата от скоростни пътища на Румъния се състои вече от над 1280 км според данни, цитирани от румънската секция на Радио Свободна Европа.


Говорим за целия участък от Малко Търново през Бургас, Варна до Дуранкулак. Ако дотогава изкараме и „Хемус“ да се върже връзката Търново – Русе, това ще е огромна перспектива за бизнеса и туризма, за всичко.


Първият околовръстен път ще представя магистрала с 6 платна и с дължина между 22 и 26 км. Очаква се влизането му в експлоатация да позволи снижаването на задръстванията в столицата с около 30%.


Това основно са торбички, бутилки, опаковки, рибарски мрежи и полистирен. По-голямата част от тях произхождат от сушата и се намират в заливите и по крайбрежието, особено през зимните месеци и периодите на силни южни ветрове.


България предвижда да отдаде на концесия за строителство автомагистрала “Черно море” заедно с две продължения - четирилентов път на север от Варна до границата с Румъния и същия габарит на юг от Бургас до Малко Търново.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


Централата се очаква да бъде построена до 2035 г. до село Улкен, разположено на около 400 км северозападно от Алмати. Тя ще се състои от два реактора с обща планирана мощност от 2,4 гигавата. Казахстан не разполага с действаща ядрена електроцентрала от 1999 г., когато беше спряна дейността на реактора БН-350 край Каспийско море.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Общата стойност на инвестицията за двата участъка е близо 2 млрд. лв., като над 1 млрд. лева са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС. Магистралата е част от основната TEN-T мрежа и от европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.