АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-високите излишъци се наблюдават в Германия (+62,3 милиарда евро), Ирландия (+35,5 милиарда евро), Нидерландия (+24,3 милиарда евро), Дания (+13,7 милиарда евро), Швеция (+13,4 милиарда евро), Испания (+13 милиарда евро)и Италия (+8,5 милиарда евро).
Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.
Ето кои са топ 5 дестинации, където почиваха българите за лято 2024. Тази година те се ориентираха предимно в средиземноморските страни, като най-предпочитани са Испания, Гърция и Италия.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).
Общината е посетена от хора от над 40 различни националности, като най много са били посетителите от Румъния - 225, Германия - 103, Великобритания - 67, Испания - 76, Италия - 64 и Израел - 40 души. Осъществени са посещения и от т.нар. екзотични страни като Бурунди, Буркина Фасо, Филипините и др.
Промишлено производство в Италия, обхващащо производствения сектор, секторът на комунални услуги и миннодобивните компании, е намаляло с 0,9 на сто през юли спрямо юни, когато отчете ръст с 0,5 на сто. В Испания – четвъртата по обем на икономическото производство страна в еврозоната след Италия, промишленото производство през юли също отслабна.
Договореното от ЕС правило ще изисква новите коли, продавани в ЕС след 2035 г., да са източник на нулеви въглеродни емисии. Това означава, че новите бензинови и дизелови коли няма да могат да се продават.
Водещи пазари като Франция и Германия отчитат спад на годишна база съответно с 2,3 и 2,1 на сто, докато регистрациите на нови автомобили в Италия и Испания растат съответно с 4,7 и 3,4 на сто.
Нека го кажем така – с тази траектория на държавните финанси, разходите за лихви ще бъдат равни на общите разходи за култура и за съдебна власт в бюджета. До всяка съдебна палата – театър и до всеки театър – нов съд. Това е реалната цена на дефицита и дълга.
Това засяга по-специално няколко региона в Испания, Италия и Франция. Предложението на ЕК беше прието на 24 юли от държавите членки и ще влезе в сила през следващите седмици.