АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През юли руската прокуратура поиска да се изземат от основния собственик на "Южуралзолото" Константин Струков всички акции и дялове в 11 компании, включително "Южуралзолото", най-голямата компания за добив на злато в страната, и да се превърнат в държавни активи.


Придобиването ще бъде поредния ход на собственика на марките "Фереро Роше" (Ferrero Rocher) и "Нутела" (Nutella) да разшири влиянието си в САЩ. 79-годишната компания "Фереро", която притежава и марки като "ТикТак" (TicTac) и "Киндер" (Kinder) в Северна Америка, започна да купува американски марки сравнително наскоро.


Три български червени вина спечелиха Големи златни медали на Международния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles (СМВ), други 17 проби извоюваха златни медали, а за сребърни отличия се пребориха 13.


Дарението идва в контекста на създадения на територията на Румъния център за подготовка на пилоти на F-16, където се обучават включително пилоти от Украйна. За този център Нидерландия предостави 18 самолета F-16, които вече не използва, а сега ги дарява.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


Закупуването на новите самолети е част от дългосрочна стратегия за модернизация на флота на ЛОТ и разширяване на капацитета на централните летищни хъбове – включително новия "Централен комуникационен порт" (CPK), планиран за завършване в началото на 2030-те.


Пазарът е разтревожен от военна ескалация в Близкия изток и евентуални прекъсвания на доставките на петрол от региона. Франс прес представя някои обяснения за ръста на цените на черното злато.


Полша е увеличила златните си резерви с допълнителни 12 тона, следвана от Чехия с 3 тона и от Китай, Турция и Киргизстан - всяка с по 2 тона.


През последните 10 години добивът на златна руда се е увеличил с 2,2 пъти, а производството на рафинирано злато – двойно. Това позволи на Казахстан да влезе сред първите 20 страни по обем на златните резерви.


Търговският дефицит е достигнал до 12,02 млрд. долара през миналия месец спрямо 9,9 млрд. през април 2024 г. През март тази година дефицитът е бил 7,1 млрд. Като се изключат енергоносителите и немонетарното злато, външнотърговският дефицит на страната е бил 6,16 млрд. долара.