АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


По време на срещата и двете страни се ангажираха да проучат най-подходящите възможности за кандидатстване за финансиране от ЕС или други финансови институции за съвместното изграждане на тунела.


Това е предвидено в бюджета на фонда, одобрен на заседание на Министерския съвет. Най-големият дял от приходите се очаква да бъдат от продажба на квоти за емисии парникови газове - 1.418 млрд. лв.


Към 31 декември 2024 г. със стартирани дейности са 99,9% от всички 1969 сгради с действащи договори за целево финансиране. Общият брой на реновираните блокове в страната от старта й през 2015 г. до края на 2024 г. е 1968.


С осигурено финансиране на стойност 8 639 991 лв. ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4 688 безработни лица. Предвидено е минимум 35% от обучените да започнат работа след завършването им.


„Одобрени са и допълнителни 160 млн. лева за нови влакове, като сумата за нов подвижен състав става 825 млн. лв.“, заяви Караджов. Той подчерта, че Планът за възстановяване и устойчивост не е само механизъм за финансиране, а инвестиции срещу реформи.


Очаква се европейското финансиране от 90 млн. евро за изграждането на нова фабрика за изкуствен интелект в Sofia Tech Park допълнително да ускори развитието на сектора у нас, позиционирайки страната ни като регионален AI хъб. Проектът трябва да отвори врати до края на десетилетието и да обслужва както държавни институции, така и частния сектор.


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


Документът включва огромен пакет от мерки, който закрепва законодателно основните приоритети на Тръмп, като същевременно ще увеличи държавния дълг с 3,3 трилиона долара. Сега законопроектът се връща в Камарата на представителите за окончателно одобрение.


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.