АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Новото споразумение придвижа засилване на сътрудничеството в множество сектори и подкрепа за нарастването на обема на търговията между двете страни. Водещите турски фирми в Русия посочиха строителния бранш като основен приоритет.


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Иран е заплашвал неведнъж да затвори протока, но никога не е прибягвал до тази стъпка. Евентуално затваряне на морския път би ограничило търговията и би повлияло на световните цени на петрола.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.


През периода януари - март 2025 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 1.3% спрямо същия период на 2024 г. и е на стойност 12 749.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 63.2% от износа за държавите - членки на ЕС.


Излишъкът на ЕС в търговията със стоки през април 2025 г. е 7,4 милиарда евро, а на еврозоната - 9,9 милиарда евро, според първоначалната оценка на европейската статистически агенция Евростат.


Отчетено е увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2.5%, „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 0.5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ - с 0.4%.


Обемът на търговията на дребно в еврозоната се е увеличил с 0,1 на сто през април 2025 г. спрямо март 2025 г., а в ЕС – с 0,7 на сто. През март ръстът е бил съответно 0,4 на сто в еврозоната и 0,3 на сто в ЕС. На годишна база, календарно изгладеният индекс на продажбите на дребно е нараснал с 2,3 на сто в еврозоната и с 2,8 на сто в ЕС през април 2025 г. спрямо същия месец на 2024 г.


Поради недостига на персонал, предприемачите по-често избират да подобряват и увеличават производителността. Над три четвърти посочват, че предприемат мерки, по-специално в строителството, търговията на дребно и промишлеността. Това включва инвестиции в технологии и автоматизация.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.