АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


Според международната организация това увеличение е достатъчно, за да се премахне крайната бедност в света 22 пъти, ако се използва прагът на бедност на Световната банка от 8,30 долара на ден.


British Business Bank ще осигури финансиране в подкрепа на местните предприемачи в размер на 6,6 милиарда британски лири (8,83 милиарда долара) за подкрепа на иновациите и индустрията.


Голямата награда "Банка на годината" за 2024 година получи Банка ДСК. Наградата беше връчена от премиера Росен Желязков на церемония, която се проведе в "Гранд хотел Милениум" в София.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Вертикалният коридор е стратегически проект, чиято цел е чрез разширение и усилване на съществуващите мрежи да се пренасят допълнителни количества газ от надеждни и разнообразни източници като САЩ, Азербайджан, Египет и други от юг на север за страни от Централна и Източна Европа.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Министерство на финансите на САЩ обяви в свой доклад, че няма големи търговски партньори, които да манипулират валутата си през 2024 г., но включи Ирландия и Швейцария в списък за наблюдение, като впоследствие швейцарската централна банка категорично отрече тези твърдения.