АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През май ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" произведе близо 131 000 MWh електроенергия. Освен това въглищната централа постигна рекордно производство на електроенергия за февруари от пускането си в експлоатация досега. Тогава тя генерира 343 459 MWh електроенергия.


Над два милиона домакинства в Румъния ще се възползват от ежемесечни ваучери за съфинансиране на сметките за електроенергия. На 1 юли отпадат таванът и компенсациите за електроенергия.


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Практис открива най-големия си и иновативен „направи си сам“ магазин в България. Новият търговски обект разполага със соларни панели и множество иновации за оптимизиране на използваната електроенергия. Асортиментът в него включва над 50 000 артикула за дома и градината.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


НС одобри на първо четене два законопроекта за изменения в Закона за енергетиката – на "БСП-Обединена левица“ и на Има такъв народ“ (ИТН), и отхвърли законовите промени на "Възраждане". И трите законопроекта са свързани с отлагане либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители.


Така вместо предвидените до момента 989 млн. лв., за компенсации ще бъдат изплатени 1.179 млрд. лв. Измененията се налагат заради повишено потребление на електроенергия през зимните месеци, съчетано с по-високи цени спрямо прогнозираните в началото на м. януари.