АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През юли руската прокуратура поиска да се изземат от основния собственик на "Южуралзолото" Константин Струков всички акции и дялове в 11 компании, включително "Южуралзолото", най-голямата компания за добив на злато в страната, и да се превърнат в държавни активи.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.


Най-ниските дялове на жените, заети в ИКТ сектора, са отчетени в Чехия (13 на сто), Малта (14,7 на сто) и Унгария (15,2 на сто). На другия край на скалата с най-голям дял на жените, работещи в сферата, са били Естония (27,6 на сто), Румъния (27,3 на сто) и България (27 на сто).


Израелските технологични компании са събрали $9,3 млрд. в частен капитал през първата половина на 2025 г., което е най-силният шестмесечен период за сектора от 2021 година насам, според анализ за първото полугодие, публикуван от „Стартъп Нешънъл Сентръл“ (Startup National Central).


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Унгария обяви програма за модернизиране и превъоръжаване на армията си през 2017 г. Оттогава Будапеща е закупила танкове, хеликоптери и системи за противовъздушна отбрана и е поканила чуждестранни компании да инвестират и да създадат производствени предприятия на нейна територия, припомня Ройтерс.


Инструменти за изкуствен интелект поне веднъж седмично използват 91% от българските компании, участвали в годишното проучване на "Телерик Академия" за степента на навлизане на изкуствения интелект сред бизнеса, осъществено в медийно партньорство с "Форбс България".


До 1 октомври публичната администрация трябва да е готова с адаптацията на своите ИТ системи. Това важи и за част от структуроопределящите компании, предоставящи обществени услуги, заяви финансовият заместник-министър Методи Методиев.