АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През юли руската прокуратура поиска да се изземат от основния собственик на "Южуралзолото" Константин Струков всички акции и дялове в 11 компании, включително "Южуралзолото", най-голямата компания за добив на злато в страната, и да се превърнат в държавни активи.


Фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 000 долара), са се увеличили с 1,2 на сто спрямо същия период на 2024 г. Фалиралите компании се увеличават за четвърта поредна година, достигайки най-голям брой от 2014 г.


Израелските технологични компании са събрали $9,3 млрд. в частен капитал през първата половина на 2025 г., което е най-силният шестмесечен период за сектора от 2021 година насам, според анализ за първото полугодие, публикуван от „Стартъп Нешънъл Сентръл“ (Startup National Central).


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


Унгария обяви програма за модернизиране и превъоръжаване на армията си през 2017 г. Оттогава Будапеща е закупила танкове, хеликоптери и системи за противовъздушна отбрана и е поканила чуждестранни компании да инвестират и да създадат производствени предприятия на нейна територия, припомня Ройтерс.


Инструменти за изкуствен интелект поне веднъж седмично използват 91% от българските компании, участвали в годишното проучване на "Телерик Академия" за степента на навлизане на изкуствения интелект сред бизнеса, осъществено в медийно партньорство с "Форбс България".