АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Споразумението следва първоначалните преговори в Женева в началото на май, които доведоха до отлагане на наложените взаимно нови мита върху вноса за 90 дни.


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


За периода от януари до март брутният вътрешен продукт (БВП) на иберийската страна се е повишил с 2,8 на сто на годишна база, след като се разшири с 3,3 на сто през предходното тримесечие.


Ще бъде изградена станция за съхранение на енергия в Шанхай, използвайки своите батерии Megapack. Сделката е на обща стойност от 4 млрд. юана (около 556 млн. щатски долара) и бележи експанзията на Tesla на процъфтяващия китайски пазар за съхранение на енергия.


Мярката засяга широк спектър от медицински консумативи - от маски и превръзки до машини и роботи, които са пазар на стойност 150 млрд. евро в ЕС. Тя "има за цел да насърчи Китай да сложи край на дискриминацията спрямо медицинските изделия, които се произвеждат в ЕС", се посочва в съобщение за медиите на Комисията.


"Възприемането на руската икономика като базирана на суровини и зависима от износа на въглеводороди очевидно е остаряло", каза Путин, добавяйки, че икономиката е нараснала с 1,5 на сто през първите четири месеца на 2025 г., а инфлацията се е свила до 9,6 на сто.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Това се случва на фона на значителното забавяне на растежа, последвало две години на икономически подем. Макар че руската икономика показа неочаквана устойчивост през 2023 и 2024 г. в условията на санкциите, наложени от Запада в отговор на руската офанзива в Украйна, конюнктурата се променя от няколко месеца.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.