АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По данни на ОИЦ - Благоевград на територията на областта най-много проекти, финансирани от ЕСИФ, са реализирани в Община Благоевград, следвана от Петрич и Гоце Делчев. Община Благоевград и Община Банско заемат челните позиции в анализите по отношение на вече изплатените средства.
В София се проведе международен семинар "Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради", организиран от екипа на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и техните партньори по международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE.
Едно от основните постижения на партньорите се състои в разработването на пет пилотни приложения на кобота в различни промишлени сектори - автомобилостроене, строителство, електроника, производство на полиуретанови изделия и занаятчийство.
До средата на 2024 година в България са похарчени над 20 млрд. лева европейски средства по оперативни програми. Най-голямо финансиране са получили разширение на метрото в София – различни участъци от трета линия; АМ“Струма” и тунел “Железница”; и др.
Резултатът е, че в цяла България никнат като гъби спорни проекти за изгаряне на отпадъци, въпреки опасността за здравето на хората и околната среда. Според данни от НСИ и Евростат за 2021 г., България постига 28.2% рециклиране при поставени цели от 60% рециклиране до 2030 г., 65% до 2035 г. и 10% депониране.
Споразумението, сключено през април с Китайската държавна банка за развитие, Банката за внос и износ на Китай и унгарския клон на "Банк ъв Чайна лимитед" (Bank of China Limited), "ще позволи да се финансира развитието на инфраструктурни и енергийни проекти".Заемът е за период от три години.
Националният археологически институт с музей към БАН е единственият кандидат, подал документи за участие в обявената от АПИ открита процедура за сключване на рамково споразумение за "Извършване на спасителни теренни археологически проучвания по трасетата на инфраструктурни проекти".
През последните дни служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова подписа нови 121 споразумения с 48 общини за изпълнение на различни инфраструктурни обекти.
Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи.
Общините Петрич и Струмица са партньорите в проект „Трансграничен пакт за зелен пулс“ на обща стойност 945 135 евро. В проекта са заложени дейности, свързани с доставка и оборудване за реакция при кризисни ситуации в Петрич и в Струмица, съвместно обучение на доброволци, обмяна на опит и добри практики между доброволчески формирования, закупуване на модулна система за реакция при кризисни ситуации.